ŠKOLA 1860

 

       Budova bývalej evanjelickej školy v Súľove priamo susedí s katolíckym kostolom. Tento nezvyčajný jav je dôsledkom vývoja cirkevných dejín v obci. Na mieste školy stála najskôr drevená škola, ktorá pôvodne bola evanjelickou farou. Po presťahovaní kňaza do novej fary v roku 1827 slúžila stará fara na školské účely. Časom sa jej stav natoľko zhoršil, že sa cirkev rozhodla postaviť na jej mieste novú murovanú školu. Škola bola postavená v rokoch 1859-1860 počas pôsobenia učiteľa Karola Žarnovického, ktorý bol švagrom Jozefa Miloslava Hurbana. V Súľove učil od roku 1835 až do svojej smrti, zomrel 21. novembra 1886.

       Budovu školy delila chodba s klenbou na dve časti, v časti od cesty vedúcej ku katolíckemu kostolu bola učebňa a v druhej časti býval učiteľ. V roku 1908 sa v triede nachádzalo 14 lavíc, stôl, katedra, skriňa, nástenka, mapa Uhorska a Trenčianskej župy, obraz panovníka, počítací stroj, obrazy z prírodovedy, teplomer, špongia, miska na kriedu a tabuľa. Ku škole patrilo humno, maštaľ a dreváreň. V roku 1911 stavebnými úpravami zväčšili učebňu a opravili učiteľský byt.

       Po vzniku prvej Československej republiky, podobne ako na katolícku školu v Súľove a štátnu školu v Hradnej, i na evanjelickú školu do Súľova prišla výpomoc z Čiech. Český učiteľ Edvin Palacký tu učil v rokoch 1930-1931. Na školskej pôde bol položený základ ekumenického spolunažívania oboch konfesií. Evanjelická škola spolupracovala s katolíckou školou až do takej miery, že sa žiaci od školského roku 1931/1932 delili na cirkevné školy podľa veku a nie podľa vierovyznania.

       V budove evanjelickej školy sa vyučovalo až do vystavania novej účelovej štátnej školy v Súľove v roku 1960. Svoj vzdelávací účel nestratila, už v roku 1962 tu bola zriadená materská škola, ktorá fungovala do roku 1981. V ďalšom období budovu využíval Klub mladých a neskôr Zväzarm. Po zdĺhavom reštitučnom konaní bola budova v roku 2008 vrátená evanjelickej cirkvi. Pred školou sa nachádza dnes už nevyužívaná obecná studňa. Jej betónovú kužeľovitú úpravu dal urobiť učiteľ Emil Klinga, inšpiroval sa habešskými kužeľovitými domami v Addis Abebe.

       Budova školy 1860 je situovaná na vstupe do dediny – v najzachovalejšom území obce - pokiaľ ho berieme ako celok s Dolným kaštieľom, katolíckym kostolom, starou katolíckou farou a starou katolíckou školou. Zároveň je na križovatke, ktorá je jedna z hlavných brán do Súľovských skál. Škola sa zachovala s pôvodnými detailmi fasády. 

       Hlavným cieľom je záchrana budovy. Štúdia je zameraná na minimálne vstupy do samotnej architektúry. Jediný väčší zásah je schodisko pre sprístupnenie podkrovia, kde by mohla vzniknúť ubytovňa. Krov, ktorý je v havarijnom stave, bude nahradený novým s rovnakým tvarom, aby boli zachované proporcie budovy. Ďalším zásahom je nahradenie prístavby novou stavebnou konštrukciou tak, aby vyhovovala dnešným požiadavkám, a aby bol možný bezbariérový prístup do budovy cez zadný vchod. Opticky je zámerne odlíšená od pôvodného objektu. Prístavba by slúžila ako technické zázemie pre celú budovu. 

       Prízemie sa môže využiť ako komunitné centrum pre cirkevníkov, mládež, spoluobčanov, pre účely stretnutí s inými zbormi, rodinami a podobne. 

       Budova svojou dispozíciou umožňuje variabilné využitie aj po uskutočnenej rekonštrukcii. Časom sa môže využiť ako knižnica, múzeum, turistické centrum a podobne.